Wiele lat temu, kiedy laptop był hitem rynku, wielu poważnych graczy śmiało się z koncepcji stworzenia laptopa do gier. Dlaczego? Ponieważ pierwsze laptopy nie były wystarczająco mocne, aby można było na nich zagrać w jakąkolwiek grę. W tamtych czasach komputer stacjonarny po prostu oferował większą wydajność niż laptop.

To ostatnie stwierdzenie jest chyba nadal prawdą. Różnica w wydajności pomiędzy Pctem a laptopem zmniejszyła się znacząco w ostatnich latach, jednak nadal większość gier jest wydawana z myślą o użytkownikach stacjonarnych komputerów.

Główną wadą laptopów do gier jest mała przestrzeń na upgrade. PC do gier, zawsze można uaktualnić do najnowszej technologii, ponieważ pod obudową posiada wystarczająco dużo miejsca za zamontowanie nowego procesora lub większych pamięci. W przypadku laptopów możliwe jest tylko uaktualnienie dwóch rzeczy. Pamięci RAM oraz dysku twardego. Wszystko pozostałe jest tak kompaktowe i zmniejszone, aby pasowały do niewielkich rozmiarów obudowy. Z tego powodu wielu poważnych graczy odrzuca posiadanie laptopa