Dla wielu osób netbooki, głównie przez wzgląd na ich niewielki rozmiar są bardzo dobrym rozwiązaniem w pracy, gdyż są niewielkie i przede wszystkim znacznie lżejsze aniżeli standardowe laptopy, co jednak jest rzeczą oczywistą. Wiele jednakże w tym momencie będzie zależało od tego, jakie określone osoby mają preferencje i czy będą potrafiły pracować na tak małym sprzęcie.

  Przede wszystkim warto jest pamiętać, że netbook nie zaoferuje nam dużego wyświetlacza, a więc do pracy wcale nie musi być rewelacyjnym rozwiązaniem, ponieważ niewielki wyświetlacz na dłuższą metę może męczyć oczy. Ważne w tym momencie staje się także to, czy netbook ma klawiaturę normalnej wielkości, czy też klawisze są mniejsze, ponieważ jak wiadomo, im mniejsze będą klawisze w klawiaturze netbooka, tym gorzej będzie się na nich pisać, a to nie wpływa korzystnie na pracę.

  Oczywiście jednak jeżeli dla kogoś praca na netbooku jest komfortowa, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ją kontynuować, większość jednak ludzi netbooki traktuje jako sprzęt do przeglądania internetu bądź też tym podobnych rzeczy, natomiast nie do pracy.