Jeden z najczęstszych problemów dotyczący laptopów to kłopoty z ekranem. Większość ekranów w laptopach to ciekłokrystaliczne monitory. W ich przypadku nie jest niczym niezwykłym, jeśli po pewnym czasie da się zauważyć pewną liczbę martwych pikseli. Co jednak robić, kiedy ich ilość jest już tak duża, że uniemożliwia normalną pracę?

  Jednym z najlepszych sposobów, aby ustalić, czy ekran laptopa musi być naprawiony czy wymieniony, to zrobienie porównania. Można podłączyć laptopa do zewnętrznego monitora, a następnie porównać obraz z tym, wyświetlanym na ekranie laptopa. Jeśli nie widzisz niczego nienormalnego między dwoma ekranami, to naprawa lub zamiana nie jest jeszcze wymagana.

  Najlepszym sposobem na przedłużenie żywotności ekranu laptopa jest stosowanie wygaszacza ekranu. Gdy przez długi czas na ekranie laptopa wyświetlany jest nieruchomy obraz, prowadzi to do degradacji wyświetlacza. Odpowiedzią na ten problem jest włączanie wygaszacza ekranu, uruchamianego automatycznie po określonym czasie bezczynności.