Drukarka laserowa, jak wybrać drukarkę laserową, różnice, koszty druku, czym się kierować przy wyborze.

 Jedna wizyta w sklepie komputerowym czy nawet wygodniejsza w sklepie internetowym wystarczy, żeby się przekonać, że rynek drukarek laserowych przeżył transformację. Przy szybkości wydruku ok. 20 stron/minutę, wydajności tonera wystarczającej na ok. 5000 stron, gabarytach zbliżonych do atramentówek, a przede wszystkim cenach rozpoczynających się od 200zł (!!!) „laserówki” stanowią łakomy kąsek. Oczywiście takim rarytasem obecnie są monochromatyczne drukarki laserowe, ale ceny kolorowych odpowiedników są obecnie niewiele droższe. Przykładowo: Lexmark E120N kosztuje ok. 510zł (sprawdź) oferując przy tym wydruk czarno-biały z prędkością 15-21 str./min., podobną propozycję stanowi OKI B2200.

 Zło czyha na każdym kroku, czyli znowu te koszty eksploatacyjne.

 Koszty eksploatacyjne to temat, który nieraz spędził każdemu z nas sen z powiek. Niestety jest to cecha charakterystyczna dla każdego sprzętu elektronicznego. Więc i drukarki laserowe nie są jej pozbawione.

 Na pierwszy plan wysuwają się tusze, a w przypadku laserówek- tonery. I chociaż ich wydajność jest nieporównywalna w stosunku do tuszy atramentowych i istnieje możliwość zakupu zamienników, to wybór ich nie jest tak różnorodny. Dodatkowo oczywiście liczy się jakość zamienników, albowiem toner napełniony nieodpowiednim gatunkiem proszku może spowodować uszkodzenie zarówno bębna, jak i tonera. Natomiast w przypadku własnoręcznej regeneracji należy pamiętać, że, tak jak w przypadku tuszy do drukarek atramentowych, niektóre tonery posiadają chip zliczający, który zwiększa cenę lub nawet uniemożliwia wielokrotną regenerację.

 To jednak nie koniec kosztów. Elementem innowacyjnym – obcym dla atramentówek – jest bęben światłoczuły, który albo jest zintegrowany z tonerem albo obie części wymieniane są osobno. Szczególnie wiele modeli laserówek Brothera i Lexmarka posiada osobny bęben co powoduje, iż koszty eksploatacji rosną. Bowiem wymiana bębna konieczna jest średnio po wydruku od kilku do kilkudziesięciu tysięcy stron, więc w przypadku gdy drukujemy dużo musimy doliczyć koszt kilkuset złotych.

 W kwestii oszczędności należy również pamiętać, że jak w przypadku większości „atramentówek” – „laserówki” w nowo zakupionym zestawie często posiadają startowe tonery, których pojemność jest mniejsza (z reguły wystarczają na wydruk ok. 1000-1500 stron).

      Co z czym się je, czyli na co warto zwrócić uwagę

   

  •       RAM

      Jak w przypadku komputerów pamięć RAM ma priorytetowe znaczenie. Zwłaszcza w sytuacji gdy pracujemy nad grafiką, bowiem przed wydrukowaniem obraz musi zostać w całości przeniesiony do pamięci drukarki. Więc jeśli chcemy poprawić jakość pracy, pracować z dużymi plikami graficznymi, zdjęciami, należy zwrócić szczególną uwagę na ten parametr. Szczególnie z tego względu, że późniejsza rozbudowa nie zawsze jest możliwa …
  

  •       Długość czasu oczekiwania na pierwszą stronę

      Pozornie wydaje się, iż ten parametr wskazuje tylko i wyłącznie na naszą wygodę. Jednak w tym przypadku jest i drugie dno. Dłuższy czas oczekiwania jest spowodowany dłuższym rozgrzewaniem fusera , a tym samym i większym zużyciem prądu.

  •       Rozdzielczość

      Jeżeli zależy nam na dobrej jakości drukowanych rysunków warto jest zainwestować w model z możliwie najwyższą rozdzielczością. W przypadku tekstu nie jest to mankament aż tak dostrzegalny.
 

  •       Interfejs

      Wśród interfejsów do wyboru mamy LPT i USB. Porty LPT bardziej obciążają procesor, jednak i tak najważniejsza jest przepustowość szczególnie w przypadku laserówki kolorowej.
  

  •       Gramatura papieru

      Parametr ten jest szczególnie ważny w przypadku konieczności drukowania na materiałach innych niż papier, np.: tektura, folia. Bowiem przykładowo jeśli drukujemy na folii to w przypadku nieprzystosowanej drukarki może ona ulec stopieniu na fuserze.
   

  •       Obsługa linux

      Linux obsługuje większość drukarek jednak gdy jesteśmy jego użytkownikami, a wybrany model nie jest wyjątkowo popularny lepiej jest sprawdzić taką możliwość wcześniej. Zaoszczędzimy czas, a przede wszystkim nerwy. Szczególnie w przypadku laserówek Samsunga i Brothera nie ma większych problemów ze sterownikami. Te albo są dołączane na płycie do zestawu albo dostępne na stronie producenta.