Drukarką nazywamy urządzenie peryferyjne (zewnętrzne, wychodzące, z ang. OUT) współpracujące z komputerem, które służy do przenoszenia tekstu, obrazu, schematu, etc. na różnego rodzaju nośniki druku, takie jak na przykład: papier, folia, płótno i tym podobne materiały.

 Nowocześniejsze drukarki potrafią pracować również bez konieczności podłączenia do komputera. Dzięki technologii BLUETOOTH możliwe jest drukowanie zdjęć wykonanych na przykład telefonem komórkowym wyposażonym w aparat cyfrowy i technologię BLUETOOTH. Przesyłanie pliku (najczęściej wówczas obrazu) odbywa się bezpośrednio z aparatu telefonicznego do drukarki stacjonarnej, przy współpracy technologii BLEUTOOTH i bez konieczności podłączenia maszyny drukującej do komputera.

 Drukarki mogą być również wyposażone w czytnik kart pamięci (slot), dzięki któremu, po podłączeniu lub włożeniu karty pamięci (stosowanej najczęściej w aparatach cyfrowych), możliwe jest drukowanie wybranych zdjęć bez korzystania z komputera jako pośrednika.

 

Do najbardziej znanych rodzajów drukarek można zaliczyć między innymi:

 

  • drukarka igłowa, drukarka mozaikowa (ang. dot-matrix printer, needle printer, wire printer) niegdyś najpopularniejszy typ drukarek,

  • drukarka atramentowa (ang. ink-jet printer) obecnie najpopularniejszy i najbardziej rozpowszechniony typ drukarek sprawdź jak działa,

  • drukarka laserowa (ang. laser printer) sprawdź jak działa.