Zakup laptopa tylko z pozoru jest prostą sprawą. Ogromna ilość dostępnych na rynku modeli sprawia, że trzeba się dobrze zastanowić, by wybrać model dobry i jednocześnie relatywnie tani. Pierwszym i najważniejszym pytaniem powinno być: do czego służyć ma nam kupiony laptop? Od odpowiedzi na to pytanie zależeć będzie to, na jakie parametry zwrócić należy szczególną uwagę.

  Do prac biurowych, czy przeglądania Internetu znakomicie sprawdzi się niemal każdy dostępny obecnie laptop. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy chcemy wybrać laptop do grania w gry, czy do tworzenia zaawansowanej grafiki komputerowej. Tu parametry, które spełniać musi nasz laptop muszą być odpowiednio wysokie. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest wielkość wyświetlacza komputera. Im większa, tym większy komfort pracy, ale też większe zużycie energii. Duży ekran z pewnością przyda się graczom oraz grafikom komputerowych. Niebagatelny jest także w czasie oglądania filmów. Procesor jest z kolei sercem naszego komputera. Należy wybrać tym lepszy procesor, im bardziej skomplikowanym zadaniom powinien być w stanie podołać. Kolejnym ważnym elementem jest dysk twardy.

  Należy
wracać uwagę nie tylko na jego pojemność, ale także i szybkość. Kolejnym ważnym elementem jest pamięć RAM. Im więcej jej posiada nasz laptop, tym szybciej będzie on działać i tym więcej programów jednocześnie będzie w stanie obsługiwać. Zakup laptopa powinien być także uzależniony od jakości dołączonej do niego baterii. Jest to czynnik niezwykle istotny, bowiem dobra bateria pozwala na dłuższe korzystanie z komputera.