Komputery stacjonarne czy też laptopy można znaleźć dzisiaj praktycznie w każdym domu. O ile dość często zwracamy uwagę na to aby zabezpieczyć je przed wirusami i innymi trojanami z sieci, to jednak nie zawsze zwracamy uwagę na to żeby zabezpieczyć je przed naszymi dziećmi. Sprawa jest tym ważniejsza jeżeli na danym laptopie pracujemy, ponieważ dziecku ciekawemu świata ciężko po prostu zakazać czegoś i wierzyć w to że ono posłucha.

  Trzeba liczyć się z tym że może dostać się do naszego laptopa i wtedy tylko wcześniejsze zabiegi pozwolą uchronić ważna dla nas dane przed usunięciem. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym aby komputer był zabezpieczony hasłem dostępu. Najlepszym wyjściem jest utworzyć osobnego profilu do pracy, do którego hasło będziemy znali tylko my.

  Należy też ustawić automatyczne blokowanie systemu w momencie dłuższej bezczynności, co pomoże nam ochronić nasze dane w momencie gdybyśmy zapomnieli wyłączyć komputera po pracy. Ważnym jest również to aby najważniejszych plików nie trzymać bezpośrednio na pulpicie, to także może uchronić je przed nie świadomym użytkownikiem w postaci naszego dziecka.