W razie przypadkowego uszkodzenia naszego laptopa, zapisane na nim dane mogą zostać odzyskane przez firmy specjalizujące się w odczycie uszkodzonych dysków. Takie usługi odzyskiwania danych świadczą serwisy naprawcze. Aby to było możliwe, muszą posiadać odpowiednie urządzenia i oprogramowanie. Z uwagi na czasochłonność takiej operacji, ceny za takie usługi mogą być bardzo wysokie.

  Odzyskiwania danych z laptopa jest możliwe nawet wtedy, kiedy dysk twardy jest całkowicie uszkodzona lub nie działa. Odzyskiwanie danych może być przeprowadzone nawet na tych sektorach lub partycjach, w których znajdują się uszkodzone przez wirusy pliki. Program do odzyskiwania danych nadpisuje przypadkowo usunięte pliki, lub utracone w wyniku awarii sprzętu.

 

  Czynność odzyskiwania danych z laptopa może być dłuższym procesem niż odzyskiwanie danych z komputera stacjonarnego. Laptopa daje nam więcej powodów do awarii dysku. Na szczęście dla różnych scenariuszy awarii dysku istnieją różne rozwiązania, pozwalające na odczyt wydawałoby się że utraconych cennych dla użytkownika danych.