Ponieważ coraz częściej odchodzi się od komputerów stacjonarnych na rzecz laptopów, również w biurach pojawiają się tego typu urządzenia. Ma to duży związek z coraz większa mobilnością pracowników, którzy nie są już tak bardzo przywiązani do biurka tylko muszą wykonywać swoje pracownicze czynności często w innych miejscach.

  Poza tym korzystając z laptopa są w stanie zabrać całą pracę ze sobą na spotkanie, czy konferencję. Laptopy biurowe charakteryzują się tym, że ich konfiguracja sprzętowa nie musi być niezwykle zaawansowana, ponieważ wymagania przed nimi stawiane są dużo mniejsze niż na przykład przed laptopami przeznaczonymi do gier. Niemniej laptop do biura powinien posiadać duża ilość pamięci operacyjnej a także zainstalowane pakiety programów niezbędnych do pracy biurowej.

  Taki laptop musi także spełniać warunki pozwalające na tworzenie i wyświetlanie prezentacji multimedialnych, posiadać możliwość łączenia się bezprzewodowo z siecią a także mieć wbudowaną kamerę internetową, pozwalającą na przykład na udział w wideokonferencjach.