Laptop jak każdy inny komputer potrzebuje oprogramowania. W zasadzie nie różni się ono wcale od tego, jakie instalowane jest na komputerach stacjonarnych i można z powodzeniem stosować te same programy na zwykłych stacjach roboczych jak i na przenośnych. Każdy laptop potrzebuje systemu operacyjnego oraz podstawowych programów, z których korzysta przeciętny użytkownik.

  Oczywiście oprócz tego trzeba zainstalować te programy, które potrzebne są do pracy użytkownikowi. Obecnie wiele programów instaluje się bez użycia płyty cd czy dvd, ponieważ większość oprogramowania pobierane jest bezpośrednio z internetu i od razu można je zainstalować. Korzystając z laptopa można zainstalować te programy, które dedykowane są przenośnym urządzeniom a które nie zostaną wykorzystane przez stacjonarne komputery.

  To w zasadzie główna różnica pomiędzy oprogramowaniem dla laptopów a komputerów stacjonarnych. Posiadacze laptopów częściej wykorzystują ich mobilność dlatego częściej korzystają z programów służących bezprzewodowej komunikacji czy wymianie danych pomiędzy stacjami.