Jak działa tusz do drukarki atramentowej

 W drukarce atramentowej rozróżniamy dwa główne typy głowic, różniące się sposobem tworzenia i wystrzeliwania kropelek tuszu na materiał, na którym odbywa się wydruk. Pierwszy termiczny zdecydowanie bardziej rozpowszechniony i popularny, wykorzystuje zjawisko rozszerzalności cieczy podczas znacznej zmiany temperatury. Drugi piezoelektryczny wykorzystuje właściwości drgania kryształków, podczas poddawania ich działaniu właściwej dawki energii elektrycznej. Przyjrzyjmy się im bliżej, by poznać zasadę działania głowicy i tym samym samego kartridża zaopatrzonego w tusz.

 W głowicy termicznej, wykorzystującej zjawisko rozszerzalności cieczy, nad każdą dyszą znajduje się niewielka komora, wyposażona w równolegle ułożone względem siebie dwa elementy grzewcze, potocznie zwane 'grzałkami'. Grzałki te pod wpływem impulsu elektrycznego, nagrzewają tusz, który zmienia wtedy swoją objętość i wydobywa się przez otwór na papier, folię, płótno lub innego rodzaju materiał, na którym odbywa się drukowanie. Powstała różnica ciśnień, zasysa nową (kolejną) dawkę atramentu (tuszu). Proces ten powtarza się kilkadziesiąt razy w ciągu sekundy, i podawany jest w jednostce częstotliwości, czyli w Hz (hercach). W jednej głowicy jest ulokowane od kilkudziesięciu nawet do kilkuset komór z otworami, a każda z tych dysz jest sterowana niezależnie od pozostałych dzięki impulsom elektrycznym kierowanym do danej grzałki przez elektronikę drukarki.

 Piezoelektryczny typ głowicy, stosowany w drukarkach atramentowych, charakteryzuje się podobną budową jak głowica termiczna. Jednak działa on i jest oparty na innego rodzaju technologii. Zamiast elementów grzewczych (grzałek), wykorzystuje ona zjawisko drgania kryształków, które drgając mechanicznie wypychają kropelki tuszu poprzez dyszę z komory.

 Obydwa rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Układ termiczny jest zdecydowanie szybszy, ponieważ pojedyncza mikrodysza potrafi zrobić więcej taktów podczas jednej sekundy, co jest równoznaczne z tym, że potrafi wyrzucić więcej kropelek tuszu podczas danej jednostki czasu. Ponadto system termiczny jest tańszy (sprawdź jak wybrać tanią drukarkę atramentową) oraz wymaga mniejszej precyzji podczas produkcji. W drukarkach z zastosowaniem technologii termicznej, głowice najczęściej są wymienne, a w niektórych modelach są one nawet zintegrowane z kartridżem i zamieniane podczas wymiany naboju, co potwierdza uniwersalność tego rozwiązania. Ponadto w głowicy termicznej jest najczęściej o wiele więcej dysz, niż w przypadku głowicy piezoelektrycznej, co powoduje, że urządzenie drukujące jest jeszcze szybsze. Niestety, układ termiczny ma też wady. Po pierwsze, głowice termiczne są podatne na zniszczenie i szybkie zużycie, ponieważ układy podgrzewające w komorze (grzałki) z czasem przestają należycie pracować. W głowicy termicznej jest trudniej kontrolować wyrzucenie kropli we właściwym, ustalonym miejscu i jest ono bezpośrednio zależne od stanu elementu grzewczego w komorze system termiczny jest więc mniej precyzyjny. Piezoelektryczny system dawkowania tuszu znacznie lepiej radzi sobie z przejściami tonalnymi, ma dłuższą żywotność pracy, która praktycznie całkowicie eliminuje potrzebę zamiany głowicy co jakiś czas. Drukarki piezoelektryczne mają też lepszy stosunek jakości do szybkości wydruku. Urządzenia tego typu mają sporą rzeszę zwolenników, szczególnie wśród osób profesjonalnie zajmujących się drukowaniem: tych, dla których jakość wydruku jest zdecydowanie ważniejsza niż czas potrzebny na jego powstanie.